herbata_mietowa.jpg

Nazwa mięta pochodzi od imienia nimfy (Mentha, Minthe), w której zakochał się bóg Hades. Gdy o zdradzie dowiedziała się jego żona Persefona, postanowiła pozbyć się rywalki. Hades jednak zamienił nimfę w roślinę i tak uszła ona z życiem, a my po dziś dzień możemy korzystać z jej magicznych właściwości.

Miętowa herbata skutecznie reguluje procesy trawienne. Badania dowodzą, że napój ten usprawnia perystaltykę jelit. Innymi słowy, herbata z mięty sprawia, że jedzenie jest szybko i sprawnie transportowane w organizmie. Co więcej, gorący napar z mięty łagodzi zaparcia i inne dolegliwości żołądkowe.

Jak parzyć miętę?

Parzenie mięty jest proste. Mięta świeża – kilka listków na szklankę. To jednak zależy od gustu. Z reguły podaje się pęczek na dzbanek, następnie zalewany wrzątkiem i parzymy przez około 10 minut. Podobnie traktuje się liście suszone i herbatkę ziołową którą można kupić w sklepie.

Dodatkowo mięta dobrze komponuje się z melisą oraz innymi dodatkami. Można ją słodzić miodem lub cukrem oraz pić na zimno i na gorąco.

Na sam koniec kilka pomysłów na mieszanki z miętą:

  • Do czarnych herbat dodajemy na przykład miętę oraz cytrynę. Inna kombinacja to koper włoski, melisa, rumianek, mięta, róża, lawenda oraz anyż. Można też wymieszać herbatę czarną z cynamonem, kardamonem, miętą oraz różą.
  • Do herbat zielonych można dodać samą miętę lub miętę oraz cynamon.
  • Herbata biała na przykład z jabłkiem, trawą cytrynową, różą oraz miętą.

A więc w Tłusty Czwartek pączki popijamy miętową herbatką :)

herbata miętowa mięta trawienie